Вадим Гребенніков - Комплексні системи захисту інформації. Проектування, впровадження, супровід

Комплексні системи захисту інформації. Проектування, впровадження, супровід
Название: Комплексні системи захисту інформації. Проектування, впровадження, супровід
Автор:
Жанры: Руководства | Книги о компьютерах | Техническая литература | Прочая образовательная литература
Серии: Нет данных
ISBN: Нет данных
Год: Не установлен
О чем книга "Комплексні системи захисту інформації. Проектування, впровадження, супровід"

Книга містить опис етапів створення КСЗІ в ІТС: формування вимог до КСЗІ, складання політики безпеки та плану захисту інформації, вибір апаратно-програмного забезпечення, розроблення технічного завдання, проектування, введення в дію, випробування, дослідна експлуатація, державна експертиза та супровід КСЗІ, а також проведення державного контролю за станом ТЗІ та відповідальність за невиконання вимог захисту інформації

Бесплатно читать онлайн Комплексні системи захисту інформації. Проектування, впровадження, супровід


Редактор Вадим Гребенніков

Оформление обложки Вадим Гребенніков


© Вадим Гребенніков, 2019


ISBN 978-5-4493-1505-2

Создано в интеллектуальной издательской системе Ridero

1. Головні принципи та етапи захисту від загроз. Номативно-правове забезпечення захисту інформації

Загальний аналіз проблем організовування захисту від будь-яких загроз дає можливість визначити 4 головні принципи та етапи заходів:

1) організація зовнішніх рубежів безпеки з метою своєчасного виявлення загроз;

2) організація протидії загрозам та їх блокування, тобто зупинення та локалізації загроз під час їх реалізації;

3) забезпечення нейтралізації та ліквідації загроз, а також подолання наслідків загроз, які не вдалося блокувати;

4) попередження загроз, тобто аналіз відомих загроз та впровадження відповідних запобіжних заходів.

Стосовно автоматизованих (комп’ютерних) систем (далі – АС) ці принципи та етапи дають можливість також визначити 4 етапи та види захисту від загроз для електронних інформаційних ресурсів АС, які циклічно повторюються з метою постійного оновлення та підвищення ефективності заходів і засобів захисту.


Виявлення ► Зупинення ► Нейтралізація ► Попередження


1. Етап виявлення

На організаційному рівні – це забезпечення пропускного режиму, цілодобової охорони та контролю периметра безпеки, а також контррозвідувальних заходів служби безпеки установи.

На інженерно-технічному рівні – це використання інженерних споруд і технічних засобів пропускного режиму, охоронної сигналізації та відеоспостереження.

2. Етап зупинення

Ці заходи забезпечують апаратно-програмне блокування спроб несанкціонованого доступу (далі – НСД) порушника (хакера) до інформації в АС або ураження системи вірусами за допомогою спеціальних апаратних комплексів та програмних засобів захисту інформації. Для цього в АС встановлюються міжмережові екрани, файерволи (брандмауери), антивірусні програмні засоби та спеціальні комплекси засобів захисту інформації від НСД.

Зазначимо, що ці заходи можуть бути спрямовані на документування методів НСД до АС для наступного дослідження їх; збереження слідів правопорушення; взаємодію (у разі необхідності) з державними правоохоронними органами щодо виявлення та розкриття правопорушення (в тому числі за готування до злочину і за замах на злочин); сприяння притягненню винних до відповідної відповідальності (кримінальної, адміністративної, цивільно-правової, дисциплінарної).

3. Етап нейтралізації

На організаційно-правовому рівні – це дисциплінарне або адміністративне (кримінальне) розслідування правопорушення (злочину) та притягнення винних до відповідальності.

На апаратно-програмномурівні – це подолання наслідків реалізації загроз у разі порушень:

– технологічих процесів – їх відновлення за допомогою плану аварійного відновлення та проведення ремонтних заходів;

– операційної системи та програмних засобів – їх відновлення за допомогою інсталяційних файлів (дисків);

– інформаійних ресурсів – їх відновлення за допомогою резервних і архівних копій, які зберігаються на зовнішніх носіях.

4. Етап попередження

На організаційному рівні – це проведення аналізу відомих загроз, прогнозування нових загроз і пошук відповідних запобіжних заходів, дезінформаційне легендування об’єктів захисту, розширення периметру безпеки, періодичне оновлення політики безпеки та плану захисту, постійне навчання та тренування персоналу.

На інженерно-технічному рівні – це застосування пасивних засобів захисту: закриття вікон та встановлення на них грат і штор (жалюзі), закриття та опечатування дверей, пломбування системних блоків, роз’ємів технічних засобів АС тощо, використання систем екранування, заземлення та зашумлення, а також модернізація наявної системи захисту та впровадження нових засобів ТЗІ.

Номативно-правові акти України, які визначають необхідність створення КСЗІ в ІТС

Історія захисту інформації в Україні розпочалася з Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах», прийнятого постановою Верховної Ради України №81/94-ВР від 5 липня 1994 року.

У тому же році постановою Кабінету Міністрів України (далі – ПКМУ) від 9 вересня 1994 року №632 було затверджене «Положення про технічний захист інформації в Україні» (далі – ТЗІ), згідно якого була створена Державна служба України з питань ТЗІ.

Через 3 роки постановою КМУ від 8 жовтня 1997 року №1126 була затверджена «Концепція ТЗІ в Україні». Вона визначає поняття ТЗІ таким чином: це діяльність, спрямована на забезпечення інженерно-технічними заходами порядку доступу, цілісності та доступності інформації з обмеженим доступом, а також цілісності та доступності відкритої інформації, важливої для особи, суспільства і держави.

А вже через 2 роки з’явилося нове «Положення про ТЗІ в Україні», затверджене Указом Президента України від 27 вересня 1999 року №1229. Пов’язане це було з тим, що питання ТЗІ були покладені на Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України (скорочено – ДСТСЗІ СБУ), до складу якого і увійшла Державна служба з питань ТЗІ. Старе положення втратило чинність згідно постанови КМУ від 13 березня 2002 року №281.

«Положення про ТЗІ в Україні» визначає поняття ТЗІ таким чином: це діяльність, спрямована на забезпечення інженерно-технічними заходами конфіденційності, цілісності та доступності важливої для держави, суспільства і особи інформації.

Воно визначає також такі терміни:

– конфіденційність – властивість інформації бути захищеною від несанкціонованого ознайомлення;

– цілісність – властивість інформації бути захищеною від несанкціонованого руйнування або знищення;

– доступність – властивість інформації бути захищеною від несанкціонованого блокування;

– інформаційна система – автоматизована система, комп'ютерна мережа або система зв'язку.

Тепер з'ясуємо, яку інформацію треба захищати:


Закон України «Про інформацію» (1992)

Стаття 20. Доступ до інформації

1. За порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.

2. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Стаття 21. Інформація з обмеженим доступом

1. Інформацією з обмеженим доступом (далі – ІзОД) є конфіденційна, таємна та службова інформація.

2. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.


Закон України «Про доступ до публічної інформації» (2011)

Стаття 7. Конфіденційна інформація

1. Конфіденційна інформація – інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.


С этой книгой читают
Книга містить основні положення нормативно-правових актів України щодо інформатизації та електронного урядування, захисту інформації в телекомунікаційних системах, конфіденційної інформації та державної таємниці, технічного захисту інформації, електронного документообігу та цифрового підпису, ліцензування діяльності, державної експертизи та державного контролю у сферах інформаційної безпеки
Книга» Искусство управления карьерой. Новая работа» пособие и для тех кто только начинает свой путь, после окончания учебного заведения.Так и для тех, кто меняет работу, переходит с одной должности на другую или даже задумался о смене работы. Ответы на эти вопросы вы найдете в книге. Она будет вашим надежным помощником на пути изменений в карьере. Вы так же найдете практические рекомендации как справляться с собой и реагировать на происходящее, б
Важным аспектом подготовки к Новогодним каникулам является создание атмосферы праздника в вашем доме.Не менее значимым является планирование досуга. Стоит заранее продумать, какие мероприятия вы хотите провести: уютные вечера с настольными играми, просмотры любимых фильмов или выезд на природу.Также можно включить в распорядок дня элементы творчества: изготовление рождественских подарков, совместная выпечка печенья. Такие занятия сближают и напол
Если хочешь вдруг оказаться в роли писателя, и чтобы это как-то началось само: добро пожаловать на мой опыт. Опыт ленивого писателя!
30 советов и рекомендаций от Дарьи Фроловой, автора учебной литературы по Магии и гаданию, на тему «Как написать книгу по Магии, гаданию, эзотерике».Советы и рекомендации всем желающим написать свою книгу и стать писателем в сфере Магии и гадания, эзотерики и парапсихологии.Большинство советов подойдет и для людей, которые далеки от Мира Магии и гадания, но хотят написать и издать свою книгу, много советов для широкого круга людей из разных сфер
Русская свадьба – это торжество, наполненное уникальными традициями! Почему принято кричать «горько» и зачем бьётся посуда? Откуда взялась традиция наряжать невесту в белое платье? Как выбрать дату свадьбы по народным приметам? Какие старорусские правила учесть при подборе свадебных оберегов? Приоткрыть завесу тайны над известными и давно забытыми ритуалами женитьбы, а также организовать собственную свадебную церемонию, возвращаясь к истокам русс
Данная книга посвящена проблемам изменений в корпорациях, от внедрения новых ИТ-систем до проектов организационного развития, корпоративной культуры, вплоть до вопросов лидерства в компаниях. В книге рассматриваются основные теории управления изменениями, консалтинговые практики, техники влияния и предлагается собственная модель работы с изменениями. Помимо этого, в книге затрагивается и проблема личностных перемен и изменения отношения, так как
Цикл «Комендант Холодной Башни»Средние века – темное и неприятное место. Особенно когда ночью с дерева на тебя может прыгнуть белеск, а ужасные вараки – сожрать и превратить в ходячего мертвеца. Хорошо, что народ в этом мире живет крепкий, храбрый – что благородные, что их вассалы. Ловко владеют мечом и кинжалом, еще ловчее плетут интриги, не боятся ни ведьм, ни домовых, всегда выполняют свой долг, и, несмотря на суровость, любят детей и домашних
Современный Теремок. Сказка о том, почему важно читать документы при покупке теремка. Как выбирать жильцов, и о том, сможет ли лиса всех обхитрить.