Андрей Тихомиров - Приказката става реалност

Приказката става реалност
Название: Приказката става реалност
Автор:
Жанры: Сказки | Фольклор | Историческая литература
Серии: Нет данных
ISBN: Нет данных
Год: 2023
О чем книга "Приказката става реалност"

Приказката е исторически установено стабилно художествено епично произведение на фолклорната проза с необичайно и понякога дълбоко фантастично съдържание, разказващо за събития, често много отдалечени и следователно силно изкривени в процеса на устно предаване. Приказките показват художественото въплъщение на стремежите и надеждите на хората на труда, техните най-съкровени мисли за триумфа над силите на природата, за обновяването на живота, за трансформацията на света към по-добро не за някои "избрани", а за всички. Съвременните научни изследвания потвърждават изразените по-рано идеи, обясняващи различни "чудеса", в случая съществуването на "подводно царство".

Бесплатно читать онлайн Приказката става реалност


"Подводно царство"

Съвременните научни изследвания потвърждават изразените по-рано идеи, обясняващи различни "чудеса", в случая съществуването на "подводно царство".

"Российская Газета" съобщава, че в Мексико Подводни археолози от Националния институт по антропология и история са открили древен сенот на маите, вътре в който е намерено уникално кану. Анализът на тази и други находки показа, че изследователите са успели да намерят това, което маите са смятали за вход към отвъдното. Кратък доклад за изследването, представен като част от 12-ия Международен конгрес на маите, е публикуван на сайта на 2. Съобщава се, че самото кану е открито от подводни археолози още преди две години. Оттогава тя е анализирана в лаборатории в Мексико и в чужбина. Експертите стигнаха до извода, че кануто се използва само за ритуални цели. Въпреки че е направена в традициите на маите, тази лодка не можеше да се задържи на водата, тъй като имаше много тежък нос и кърма. Следователно тя е създадена за символични цели, за принасяне на боговете. Нещо повече, около кануто са открити 38 скелета, включително човешка метатарзална кост, крак на възрастна жена и кости от броненосец, куче, пуйка и орел. Всички находки са направени, докато археолозите се гмуркат в потопения сенот Сан Андрес, разположен под едноименния археологически обект. Сенотът е форма на карстов релеф, естествен провал, образуван от срутването на свода на варовикова пещера, в която текат подземни води. Народите на маите смятали ценотите за свещени места. Градовете обикновено са били изградени около такива съоръжения. За маите това бяха източници на вода и свещени места за жертвоприношения. Освен това легендите казват, че ценотите са портали към отвъдното. Маите вярвали, че вътре в тези естествени структури има входове към подземния свят, по който бродят както боговете, така и душите на починали хора. Известно е, че в редица градове маите са построили изкуствени подземия под главните храмове, имитиращи истински ценоти. В този случай, след двугодишно проучване, археолозите стигнаха до заключението, че сенотът Сан Андрес във вярванията на маите точно се е считал за вход към отвъдното. И те наричат жертвеното кану основното доказателство за това. Между другото, дължината му беше 2,15 метра, ширината – 45 сантиметра, а височината – 36,5 сантиметра. Според археолога Хесус Галегос преобладаването на костите на броненосеца и наличието на човешки метатарзали карат експертите да обмислят ритуалното използване на кануто и поставянето му в пещерата, преди да бъде потопено. Известните способности на броненосеца да плува и дори да ходи по дъното, задържайки дъха си за дълго време, бяха намек, че това животно може да влезе в подземния свят без проблеми. Това отговаря на представите на маите за наводнените пещери като портали към космогоничното пространство. Между другото, първоначално археолозите вярвали, че находките датират от късния класически период (830-950 г.сл. Но радиовъглеродното датиране на дървесината от кану показа, че органичният материал датира от век.

От книгата на Тихомиров А.Е. и Тихомирова м. а., науката за приказките – 2. "0", Екатеринбург, 2021

Приказка с научни Коментари. Научни коментари в скоби.

Морският цар и Василиса мъдрата

Отвъд далечните земи, в тридесетата държава живееше цар и царица; те нямаха деца. (За далечните земи – в древната сметка на деветките: далечните – двадесет и седем, тридесетте – тридесет, както и дванадесетте празници – 12 основни православни празници според старата руска сметка, сравнете с немските цифри, които се четат от последната цифра). Царят яздеше по чужди земи, от далечни страни; дълго време не се прибираше вкъщи; по това време царицата му роди син, Ивава Царевич, но царят не знае за това.

Той започна да си проправя път към държавата си, започна да се приближава до земята си и денят беше горещ, горещ, слънцето беше горещо! И голяма жажда го нападна; каквото и да дадеш, само да пиеш вода! Огледах се наоколо и видях голямо езеро недалеч; спря до езерото, слезе от коня си, легна по корем и нека преглътнем ледената вода. Пие и не мирише на неприятности; и морският цар го хвана за брадата. (Морският цар най-вероятно е водач или свещеник, който пази притежанията си).

– Пусни ме! – царят пита.

– Няма да го пусна, не смей да пиеш без мое знание! (Говорят на един език).

– Каквото искате, вземете откуп – просто го пуснете!

– Дай ми нещо, което не знаеш у дома.

Царят помисли – помисли-какво не знае у дома? Изглежда, че знае всичко, знае всичко-и се съгласи. Опитах-никой не държи брада; стана от земята, качи се на кон и потегли у дома.

Тук той пристига у дома, кралицата го среща с принца, толкова радостен; и той, както научи за сладкото си потомство, се заля с горчиви сълзи. Той каза на кралицата как и какво се е случило с него, те плакаха заедно, но няма какво да се прави, няма да поправите нещата със сълзи.

Те започнаха да живеят по стария начин; и принцът расте за себе си и расте, като тесто върху тесто-скокообразно и порасна голям.

"Колкото и да държите за себе си", мисли царят, " но трябва да дадете: работата е неизбежна!"Той хвана Иван Царевич за ръка, доведе го директно до езерото.

– Потърсете тук – казва той, – моят пръстен; случайно изпуснах вчера.

Остави един принц и сам се обърна към дома. Принцът започнал да търси пръстен, върви по брега и възрастна жена се натъква на него.

– Къде отиваш, Иван царевич?

– Разкарай се, не се притеснявай, стара вещица! И без теб е досадно. (Вещица – от" знам " – знам, сравнете – Веди – от санскрит буквално-свещено знание. Според суеверни идеи, датиращи от езичеството, жената е вещица, която благодарение на тайни връзки със "зли духове" уж е в състояние да причини нещастия на хората, да навреди на животните. Според популярните вярвания вещицата служи на дявола. През Средновековието църковната инквизиция преследва и публично унищожава жени, заподозрени в магьосничество).

– Е, Остани с Бога!

И старата жена тръгна встрани.

И Иван царевич помисли: "за какво се скарах на старата жена? Дайте го и го хвърлете; старите хора са хитри и догадки! Каквото и добро да каже". И започна да мята старата жена:

– Върни се, бабо, прости ми глупавата дума! В крайна сметка казах от досада: баща ми ме накара да търся пръстен, отивам и гледам, но няма пръстен като не!

– Не за пръстена си тук; баща ти те даде на морския цар; морският цар ще излезе и ще те вземе със себе си в подводното царство.

Принцът плачеше горчиво.

– Не тъжи, Иван царевич! Ще има празник на вашата улица; просто ми се подчинявайте, стари жени. Скрий се зад този храст от касис и се скрий тихо. Дванадесет гълъба ще летят тук – всички червени момичета, а след тях и тринадесетата; ще започнат да плуват в езерото; и междувременно вземете ризата от последната и не я давайте дотогава, докато тя не ви даде пръстена си. Ако не можете да направите това, вие сте загинали завинаги при морския цар около целия дворец има висока палисада, цели десет мили, и на всяка игла за плетене е залепена главата; само един празен, не падайте върху него!


С этой книгой читают
Это время французской гегемонии в Европе. Тридцатилетняя война (1618—1648 гг.) и Вестфальский мир. Конфликт стал последней крупной религиозной войной в Европе.
Укрепление России проходит по всем направления. Это: расширение внешнеэкономического взаимодействия с перспективными партнерами из дружественных стран и совершенствование необходимых для этого механизмов; укрепление технологического и финансового суверенитета; опережающее строительство транспортной, коммунальной и социальной инфраструктур; повышение благосостояния граждан; обеспечение народосбережения; защита материнства и детства, поддержка семе
Слово «милиция» от латинского militia – поход, военная служба, а оно, в свою очередь, от mille – тысяча, от тысячи воинов защищающих в древние времена город Рим. Это следующие рассказы: Борьба с преступностью; Ограбление кассы; Найден в озере; Все дело в желании обогатиться; Маски сорваны; Надежда на красивую жизнь; Схватка с преступниками.
Die Stärkung Russlands findet in alle Richtungen statt. Dies sind: Ausweitung der außenwirtschaftlichen Zusammenarbeit mit potenziellen Partnern aus befreundeten Ländern und Verbesserung der dafür notwendigen Mechanismen; Stärkung der technologischen und finanziellen Souveränität; vor dem Bau von Transport-, kommunalen und sozialen Infrastrukturen; Verbesserung des Wohlstands der Bürger; Sicherung der Volkswirtschaft; Schutz der Mutterschaft und
Кто не знает сказок известного издателя русских народных сказок А.Н.Афанасьева? На них выросло не одно поколение. На первый взгляд, в них нет ничего особенного: сюжеты о богатырях, зверях, бабе-яге… Мы так привыкли к ним, что редко стараемся заглянуть в глубину.Это сделал современный сказочник Александр Александрович Шевцов. Будучи профессиональным психологом, он вслед за известным исследователем сказок Владимиром Яковлевичем Проппом постарался з
Сказка-рассказка в стихах для маленьких и не маленьких детей.
Очень хорошая сказка о первых проблемах и горестях, о первой битве, об ответственности и любви, о настоящей дружбе и взгляде со стороны на чужую жизнь. Сказка о том, как легко можно упасть почти на самое дно, но не только победить все напасти, но и обрести друга на всю жизнь.
Поучительный рассказ-сказка для малышей о том, что любой, даже самый маленький, способен совершить большое и очень важное дело.
Директор психиатрической лечебницы вступает в игру с серийным убийцей по кличке Сомелье, чтобы найти и спасти двух похищенных девушек. И чем дальше директор идет по следу убийцы, тем больше понимает, что остановить его будет невероятно трудно. Ведь он ничего не знает о прошлом Сомелье, а именно там кроются разгадки мрачных тайн. Тайн человека, который умел касаться женщин.Новый психологический триллер Вячеслава Праха из цикла «Храм мотыльков» – э
Представьте себе мир, так похожий на наш, но в какой-то момент случается необычное происшествие, изменившее его до неузнаваемости. Мир, некоторая часть которого оказалась покрыта Туманом и стала непригодна для существования. Мир, в котором появилась не магия, а нечто похожее на нее, данное с рождением и названное способностями. Это история одного парня, обладающего даже по меркам изменившегося мира уникальными способностями. История его учебы в н
Читателю, прежде всего студенту, предлагается что-то среднее между словарем и экономической энциклопедией. Банковское дело и внешняя торговля, бюджет и финансы, денежное обращение и бухгалтерский учет – все это наряду с другими темами, предусмотренными курсами экономических и общественно-гуманитарных дисциплин, определяет содержание в словаре 1200 статей. Для абитуриентов, студентов, аспирантов и преподавателей вузов, экономистов, предпринимателе
Данное учебное пособие содержит информацию о понятии экологического права, системе источников и принципов, общей характеристике экологических проблем, видах экологических правонарушений и юридической ответственности, обобщенную на основе анализа действующей в Российской Федерации нормативно-правовой базы в области экологии. Издание подготовлено по состоянию законодательства на ноябрь 2010 г. Для студентов учреждений среднего профессионального обр