Андрей Тихомиров - Из историята на гръцкия народ

Из историята на гръцкия народ
Название: Из историята на гръцкия народ
Автор:
Жанры: История Древнего мира | Всемирная история | Историческая литература
Серии: Нет данных
ISBN: Нет данных
Год: 2023
О чем книга "Из историята на гръцкия народ"

Гърците са хората, които съставляват основното население на Гърция, Кипър. Името гърци им е дадено в древността от римляните по името на едно от малките племена на елинските колонисти в Южна Италия. Елинският народ започва да се оформя около 12 век. пр.н.е д. в резултат на смесването на най-древните жители на Гърция, пеласгите, с новодошлите от Мала Азия (тирсени, карийци и др.), които от своя страна идват от степите на Южен Урал (където най-древните индо – формирана е европейска общност) и племена от северозападната част на Балканския полуостров, които тогава се състоят главно от четири племена: ахейци, йонийци, еолийци, дорийци и някои други, по-малки.

Бесплатно читать онлайн Из историята на гръцкия народ


Гърците: формирането на хората, миграцията

Гърци (самоиме – елини) – хората, съставляващи основното население на Гърция, Кипър. Името на гърците в древността им е дадено от римляните по името на едно от малките племена на елинските колонисти в Южна Италия. Елинската народност започва да се оформя около 12 в. пр. н. е. в резултат на смесването на най-старите жители на Гърция пеласги с новодошлите от Мала Азия (тирсени, карийци и др.), които от своя страна излязоха от степите на Южния Урал (където се формира най-старата индоевропейска общност), и племена от север-запад на Балканския полуостров, който тогава се състоеше главно от четири племена: ахейци, йонийци, еолийци, дорийци и някои други, по-малки.

Гърците бяха проводници на висока цивилизация, оказаха голямо културно влияние върху съседните народи, стимулираха развитието на материалното им производство и допринесоха за разпадането на примитивната комунална система. Класовото общество възниква преди всичко там, където се е развило древното изкуствено напояване, в райони, тясно свързани с древните земеделски цивилизации. Преходът на хората към нова социална формация е свързан с редица причини, преди всичко с развитието на прогресивни форми на икономика и технологии. Тази страна на човешката дейност от епохата на класовото общество се отразява в археологическите материали-разпространението на керамика, железни селскостопански инструменти. Освен това Археологическият материал рисува ярка картина на живота на класовете. Появата на класовото общество е свързана с появата на градове, изграждането на големи архитектурни структури, разпространението на писането, безпрецедентното натрупване на лукс и появата на пари.

Най – важната информация за различните аспекти на историята на формирането на древногръцката националност се съдържа в древната литературна традиция-произведения на древни писатели, оцелели до нашето време в повече или по-малко пълна форма, документални източници: укази, закони, договори, посвещения и др.; материални паметници: останки от сгради, инструменти, оръжия, предмети от бита; данни от древногръцкия език. Археологическите открития дадоха много нови неща в изучаването на историята на Г. Предприел разкопки на хълма Хисарлик в Мала Азия, Шлиман през 1871г. той открива останките на древна Троя и редица селища, съществували преди нея. По време на разкопките на Микена и Тиринс Шлиман намери огромен материал, който дава възможност да се говори за специална микенска култура. През 1900 г.английският археолог Артър Евънс открива останките на двореца на мястото на древния Кносос, което дава възможност да се говори за критската култура, която се оказва по-стара от микенската.

Сред литературните произведения особено ценни са произведенията на гръцките историци. Античната историография се корени в древния епос, представен от такива известни стихотворения като "Илиада" и "Одисея". Тази информация за живота на беотийското селячество от периода на формиране на робското общество се съдържа в стиховете на беотийския поет Хезиод – "трудове и дни", "Теогония".

Научните идеи за Критско-микенския период се основават главно на археологически данни. Разкопките показват, че началото на неолитната епоха на територията на Крит датира от 6-5-то хилядолетие пр.н. е. д. в началото и 1-ва половина на 3-то хилядолетие пр. н. е. д. на Крит се наблюдава преход от камък към мед, а след това към бронз. Към началото на 2-ро хилядолетие пр.н. е. д. принадлежат най-древните структури на така наречените "дворци" в Кносос, които представляват сложен комплекс от церемониални помещения, работилници, килери и др., които впоследствие са били многократно преустройвани. Освен това останките от критските градове (в съвременна Турция) и селища принадлежат към по-късни периоди. През следващите векове материалната култура на Крит – както свидетелстват многобройните находки на високо художествени изделия, стенописи, съдове, инструменти и др., изчистени в "дворците" – продължава да се развива. Разцветът му пада на 2-ро тримесечие на 2-ро хилядолетие пр. н. Е. Д. на Балканския полуостров, започвайки от първите векове на 2-ро хилядолетие пр. н. е. е., под силното влияние на Крит, така наречената микенска култура се формира в Пелопонес (Микена, Тиринт и др.) и Централна Гърция, която достига най-голямото си развитие във време, когато културата на самия Крит вече навлиза в период на упадък. Носителите на тази култура, очевидно, са били предците на гръцките племена. Културата на Крит има известно влияние и по крайбрежието на Мала Азия, където се развива така наречената Троянска култура с център в град Троя. Разпространявайки се в Егейския басейн, критската култура придобива нови характеристики, които отличават нейните паметници от тези, открити в самия Крит. Това дава основание да го наречем вече не култура на един Крит, а Критско-микенска култура. Отделни находки от неща от Критско-микенски тип са открити на територията на Египет, Сирия, Палестина, на остров Кипър, бреговете на Сицилия и Южна Италия, Южна Франция и бреговете на Черно море. При такъв мащаб на териториалното разпространение на Критско-микенската култура обаче са обхванати само ограничени кръгове от населението. Центровете на тази култура съжителстват с много по-примитивни форми на материален живот на по-голямата част от населението на тези територии. Сравнението на паметниците на Крит с паметниците на Египет и страните от Месопотамия предполага, че през 2-ро хилядолетие пр.н. е. д. на Крит е имало класово робско общество. Приблизително от 14-13 век.пр. н. е. д. по-нататъшното развитие на Критско-микенската култура спира. Изригването на Санторини (Тира) около 1380 г. това доведе до факта, че Критско-микенската култура Запада, това събитие подкопава вярата сред местното население в "могъщите богове", до голяма степен унищожава икономиката на древна Гърция, Крит и Египет. В самия край на 2-ро и началото на 1-во хилядолетие пр.н. е. д. в областта на материалната култура се наблюдава известен вид регресия. Това се дължи на големите племенни движения, проявени на Балканите.

Стиховете на Омир, чието създаване датира от 8-7 век.пр. н. Е., са основният източник на информация за гръцкото общество от периода на разлагане на примитивната комунална система и раждането на робските отношения. Стиховете се състоеха от песни, всяка от които можеше да се изпълнява отделно, като независима история за конкретно събитие от живота на нейните герои. Човек може да си представи, че певецът-разказвач (който древните гърци са наричали аед, а по-късно рапсод) на пиршества е бил помолен да изпее определени пасажи (песни) от дълги стихотворения, наситени с различни събития. Ако пируващите искаха да чуят за героичните подвизи под стените на древна Троя, певецът лот, звуците на цитара пееха за Троянската война, която избухна между "медните" ахейци (гърци), които отплаваха от Гърция на "чернобели кораби" до бреговете на Мала Азия, където се намираше красивата "крепостна" Троя (Илион) и защитниците на родния град, смели троянски воини.


С этой книгой читают
Это время французской гегемонии в Европе. Тридцатилетняя война (1618—1648 гг.) и Вестфальский мир. Конфликт стал последней крупной религиозной войной в Европе.
Укрепление России проходит по всем направления. Это: расширение внешнеэкономического взаимодействия с перспективными партнерами из дружественных стран и совершенствование необходимых для этого механизмов; укрепление технологического и финансового суверенитета; опережающее строительство транспортной, коммунальной и социальной инфраструктур; повышение благосостояния граждан; обеспечение народосбережения; защита материнства и детства, поддержка семе
Слово «милиция» от латинского militia – поход, военная служба, а оно, в свою очередь, от mille – тысяча, от тысячи воинов защищающих в древние времена город Рим. Это следующие рассказы: Борьба с преступностью; Ограбление кассы; Найден в озере; Все дело в желании обогатиться; Маски сорваны; Надежда на красивую жизнь; Схватка с преступниками.
Die Stärkung Russlands findet in alle Richtungen statt. Dies sind: Ausweitung der außenwirtschaftlichen Zusammenarbeit mit potenziellen Partnern aus befreundeten Ländern und Verbesserung der dafür notwendigen Mechanismen; Stärkung der technologischen und finanziellen Souveränität; vor dem Bau von Transport-, kommunalen und sozialen Infrastrukturen; Verbesserung des Wohlstands der Bürger; Sicherung der Volkswirtschaft; Schutz der Mutterschaft und
Методы, которыми пользуются авторы традиционной и альтернативных версий истории, удивительно похожи. Именно поэтому и получается у них история, которая ничего кроме недоумения не вызывает. В работе показаны основные ошибки этих авторов и предложена новая версия древней истории.
От яблоньки апельсинчик не вырастет. Что же послужило определению личности Александра Великого? Кто его предки?Дизайн обложки и иллюстрации сделаны автором.
Что общего между римлянами и ахеменидами? Почему Ромул и Рем были выкормлены волчицей? А кем был выкормлен Кир Великий? Давайте заглянем в историю, выкинув все условности. Обложка и иллюстрации И. Кашкадамовой.
На основе обширных источников, археологических материалов и скрупулезного экономического, военного и политического анализа, Д. Верхотуров создает совершенно нетривиальную картину истории варягов. Автор уверен: это была история грандиозной схватки за существование и господство между язычниками и христианами. Славяне и весь православный люд растили хлеб, заготавливали пушнину, развивались и созидали, а в это время скандинавские викинги снаряжали ог
По официальной версии ПЕРВОПРИЧИНОЙ катастрофы явилось «усталостное разрушение шпилек М80 крепления крышки к статору гидротурбины гидроагрегата №2»; дальнейшее развитие аварии – в режиме синхронного генератора.Автор считает официальную версию принципиально ошибочной… и предлагает альтернативную, согласно которой ПЕРВОПРИЧИНОЙ катастрофы явилось ЗАКЛИНИВАНИЕ рабочего колеса гидротурбины гидроагрегата №2; дальнейшее развитие аварии – в режиме синхр
Меня зовут Калла Прайс. Мир вокруг меня превратился в бескрайний океан, тайны которого затягивают все глубже. Могу ли я доверять кому-то? Я не знаю ответа, потому что вокруг одна ложь. И даже Дэр, человек, которого я люблю, скрывает нечто темное за закрытыми дверями своего фамильного поместья.Я потонула во тьме, но верю, что истина меня освободит. Вот только у нее есть клыки, которыми она готова разорвать мой разум в клочья.Вы напуганы? Я очень.
Рассматривается теория и практика мотивации и стимулирования трудовой деятельности персонала: раскрыты теоретические основы мотивации и стимулирования трудовой деятельности персонала организаций, определен понятийный аппарат, даны классификации потребностей, мотивов и стимулов, с примерами ситуаций, которых они находят свое проявление в трудовой деятельности работников. Охарактеризованы условия формирования мотивов к труду, механизмы формирования
Рассматривается система обучения персонала как часть системы стратегического управления организацией. В этом ключе приводятся практические примеры формулирования запроса на обучение персонала, выбора методов, моделей и технологии обучения, адекватных задачам обучения, разработки концепции учебных программ, приводится технология оценки эффективности проведенного обучения. Излагаются вопросы планирования и контроля качества обучения персонала орган