Андрей Тихомиров - Прича постаје била

Прича постаје била
Название: Прича постаје била
Автор:
Жанры: Сказки | Фольклор | Историческая литература
Серии: Нет данных
ISBN: Нет данных
Год: 2023
О чем книга "Прича постаје била"

Бајка је историјски постојано уметничко епско дело фолклорне прозе необичног, а понекад и дубоко фантастичног садржаја, које говори о догађајима који су често веома удаљени и због тога веома искривљени у процесу усмене предаје. У бајкама се манифестује уметничко оличење тежњи и нада људи рада, њихове скривене думе о тријумфу над силама природе, о обнављању живота, о преображавању света на боље не за неке "изабране", већ за све. Савремена научна истраживања потврђују раније изражене идеје које објашњавају различите "чудеса", у овом случају постојање"подводног царства".

Бесплатно читать онлайн Прича постаје била


"Подводно царство"

Савремена научна истраживања потврђују раније изражене идеје које објашњавају различите "чудеса", у овом случају постојање"подводног царства".

Руски лист извештава да су у Мексику подводни археолози из Националног института за антропологију и историју (ИНАХ) открили древни ценот маја, унутар којег је пронађен јединствени кану. Анализа овог и других налаза показала је да су истраживачи успели да пронађу оно што су Маје сматрале улазом у загробни свет. Кратки извештај о студији, представљен у оквиру 12. међународног конгреса мајаниста, објављен је на сајту ИНАХ. Сам Кану су наводно открили подводни археолози још пре две године. Од тада је подвргнута анализи у лабораторијама у Мексику и иностранству. Стручњаци су закључили да се кану користи само у ритуалне сврхе. Иако је направљен у традицији маја, овај чамац није могао да се држи на води, јер је имао веома тежак нос и корму. Стога је створена у симболичке сврхе, да би се поклонила боговима. Штавише, око кануа је пронађено 38 скелета, укључујући метатарзалну кост човека, стопало одрасле жене и кости армадила, пса, ћуретине и орла. Сви налази су направљени приликом потапања археолога у потопљени ценот Сан Андрес, који се налази испод истоименог археолошког споменика. Ценоте је облик крашког рељефа, природни неуспех настао урушавањем свода кречњачке пећине у којој тече подземна вода. Народи маја сматрали су Ценоте светим местима. Градови су обично грађени око таквих објеката. За Маје су то били и извори воде и сакрална места за жртвовање. Поред тога, легенде су гласиле да су ценоти портали у загробни свет. Маје су веровале да се унутар ових природних структура налазе улази у подземни свет кроз који лутају и богови и душе преминулих људи. Познато је да су у неколико градова Маја под главним храмовима градили вештачке подземље које имитирају стварне Ценоте. У овом случају, након двогодишњег истраживања, археолози су закључили да је ценот Сан Андрес у веровањима маја тачно сматран улазом у загробни свет. А главни доказ за то називају жртвени кану. Иначе, његова дужина је била 2,15 метара, ширина 45 центиметара, а висина 36,5 центиметара. Према археологу Јесусу Галлегосу, доминација костију армадила и присуство метатарзалних људских костију наводе стручњаке да помисле на ритуалну употребу кануа и његово постављање у пећину пре него што је потопљен. Познате способности армадила да плива, па чак и хода по дну, дуго задржавајући дах, биле су наговештај да је ова животиња без проблема могла да уђе у подземни свет. Ово одговара идејама маја о поплављеним пећинама, као порталима у космогонски простор. Узгред, археолози су првобитно сматрали да се налази односе на касни класични период (830950 г.н. е.), којим се датирају практично сви предмети у сеноти Сан-Андрес. Али радиокарбонско датирање кану дрвета показало је да органски материјал датира из 16.века.

Из књиге Тихомирова А.Е. и Тихомирове М. А., Наука о бајкама 2. "Ридеро", Екатеринбург, 2021

Прича са научним коментарима. Научни коментари у заградама.

Морски цар и Василиса Премудраја

За тридевет земље, у тридесетој држави је живео цар са царицом; нису имали деце. (За тридевет земље у древном рачуну по деветкама: тридевет двадесет седам, тридесет тридесет, исто тако и двадесети празници 12 главних православних празника по старом руском рачуну, упоредите са немачким бројним, који се читају са последње цифре). Цар је отишао по страним земљама, по далеким странама; дуго времена није био кући; тада му је родила царица сина, Ивава-царевича, а цар о томе не зна.

Почео је да држи пут у своју државу, почео је да се приближава својој земљи, а дан је био врућ-врућ, сунце је пекло! И на њега је напала велика жеђ; шта год дати, само да пије воду! Осврнуо се око себе и види недалеко Велико језеро; дошао је до језера, плакао са коња, прилегао на стомак и прогутао студену воду. Пије и не осећа невоље; а цар морски га је ухватио за браду. (Цар морски је највероватније вођа или свештеник који чува своје поседе).

– Пусти то! – Цар тражи.

– Не пуштам, не усуђуј се пити без мог знања! (Говоре исти језик).

– Шта хоћеш узми откуп – само пусти!

– Хајде нешто што не знаш код куће.

Краљ је помислио-помислио-шта не зна код куће? Изгледа да све зна, све му је вођено, и пристао је. Покушао је-нико не држи браду; устао је са земље, сео на коња и одвезао се.

Ево долази кући, царица га среће са царевичем, тако радосна; а он је, како је сазнао за своје слатко дете, тако се поплавио горким сузама. Рекао је царици како и шта је било са њим, плакали су заједно,али не можете ништа да радите, нећете поправити сузе.

Почели су да живе на стари начин; а царевич расте за себе да расте, као тесто на опари не по данима, већ по сатима, и одрастао је велики.

"Колико год да држите за себе", мисли цар, " а потребно је дати: дело је неизбежно! Узео је Ивана царевића за руку, довео га директно до језера.

"Потражите овде", каже, " Мој прстен; случајно сам јуче пао.

Оставио је једног царевича, а сам се окренуо кући. Царевич је почео да тражи прстен, иде по обали, и улази му у сусрет стара дама.

Где идеш, Иван Царевић?

– Одвуци се, не дођи, стара вештица! И без тебе је досадно. (Вештица – од" вештице " – знати, упоредити – вештице – од санскрта дословно – свето знање. Према сујеверним представама које се враћају у паганство, жена вештица, која је, захваљујући тајним везама са "нечистом силом", наводно способна да нанесе несрећу људима, штети животињама. Према народним веровањима, вештица служи ђаволу. У средњем веку црквена инквизиција је прогонила и јавно истребила жене осумњичене за врачање).

– Па, остани са богом!

И стара дама је отишла у страну.

А Иван-царевич је помислио: "За шта сам прекорио стару жену? Дај јој лопова; стари људи су лукави и нагађају! Шта ће добро рећи." И почео је да баца стару жену.:

– Иди, бако, опрости ми глупу реч! Јер сам из жалости рекао: натерао ме је отац прстен да тражим, идем да пазим, а прстен није као не!

– Не за прстеном си овде; отац те је дао морском цару: морски цар ће изаћи и одвести те са собом у подводно царство.

Горко је заплакао Царевић.

– Не, Иван Царевић! Биће и празник у твојој улици; Само ме слушај, старице. Сакриј се за тај грм рибизле и сакриј се тихо. Овде ће доћи дванаест голубица – све црвене девојке, а за њима и тринаеста; у језеру ће се купати; а ти ћеш у међувремену однети од последњег Сороку и до тада не дај, док ти не поклони свој прстен. Ако то не успеш да урадиш, ти си заувек погинуо код морског краља, круг целе палате је висок, на читавих десет верста, и на свакој Спици је заглављен по глави; само један је празан, немојте га ударити!


С этой книгой читают
Это время французской гегемонии в Европе. Тридцатилетняя война (1618—1648 гг.) и Вестфальский мир. Конфликт стал последней крупной религиозной войной в Европе.
Укрепление России проходит по всем направления. Это: расширение внешнеэкономического взаимодействия с перспективными партнерами из дружественных стран и совершенствование необходимых для этого механизмов; укрепление технологического и финансового суверенитета; опережающее строительство транспортной, коммунальной и социальной инфраструктур; повышение благосостояния граждан; обеспечение народосбережения; защита материнства и детства, поддержка семе
Die Stärkung Russlands findet in alle Richtungen statt. Dies sind: Ausweitung der außenwirtschaftlichen Zusammenarbeit mit potenziellen Partnern aus befreundeten Ländern und Verbesserung der dafür notwendigen Mechanismen; Stärkung der technologischen und finanziellen Souveränität; vor dem Bau von Transport-, kommunalen und sozialen Infrastrukturen; Verbesserung des Wohlstands der Bürger; Sicherung der Volkswirtschaft; Schutz der Mutterschaft und
В книге рассматриваются следующие темы, которые получили дальнейшие научные подтверждения: Тутанхамон – новые научные данные; Чёрное море таит опасность; физиология и гипноз.
«Сказка о царе Салтане», «Аленький цветочек», «Конек-Горбунок», «Серая Шейка» – эти знакомые и любимые всеми сказки написаны русскими писателями. Пушкин и Аксаков, Ершов и Мамин-Сибиряк, используя лучшие на родные традиции, сумел и создать замечательные произведения с яркими, запоминающимися героями, увлекательными сюжетами и необыкновенно поэтическим языком. Герои сказок уж точно не оставят равнодушными маленьких читателей, научат быть добрее. у
Знаменитая повесть-сказка известного итальянского писателя Джанни Родари «Путешествие голубой стрелы» о приключениях игрушечного поезда.Давайте отправимся вместе с индейцами, ковбоями, куклами, марионетками, смелым генералом и другими игрушками в путешествие на «Голубой стреле», совершая добрые и благородные поступки.
Есть волшебные страны, в которых все как у нас… или не все… или совсем не так, как у нас.Настя – обычная девочка с Земли, мечтающая стать принцессой, попадает в сказочный мир, где идет противостояние добра и зла.Ей предстоит долгое и захватывающее путешествие по удивительной стране Фиалия. Она попадет в разные королевства и узнает кто такие Груфы, что волканы не всегда злые, а лапони бывают опасными и хитрыми, а так лее много другого.Но в одиночк
В этих сказках можно встретить и Бабу-ягу, и Кощея Бессмертного, и эльфов, и гномов, и драконов, и сказочных богатырей, и славных рыцарей, то и дело спасающих принцесс. С ними порой встречаются обычные мальчишки и девчонки, и каждая такая встреча даёт начало удивительным приключениям и настоящим чудесам.
Если твоя мачеха ведьма, стоит быть тише воды и ниже травы. Иначе тебя выбросят, как котенка, в другой мир к лисам-оборотням, где примут сначала за злобную демоницу, а потом – за богиню Снеженику, способную выполнить заветное желание одного чудесного мальчика.И как мне быть, если лисенок, спасший меня от гибели в зимнем лесу, мечтает о новой маме? Правильно! Надо срочно ее найти, как бы папа-лис ни сопротивлялся. Тем более у меня так вовремя обна
Если ты – молодая и красивая эльфийка, а твой отец – знатный политик и интриган, то даже не рассчитывай, что тебе позволят прожить свою жизнь так, как захочется. Я и не рассчитывала, но помолвка с внезапно объявившимся королем нашего народа все равно оказалась для меня неожиданной.Впрочем, и новоявленный монарх не пришел в восторг от такого поворота. Но выбора нам не оставили. Казалось бы, свадьбе быть! Да только у враждующих богов Темных Королев
Антон Павлович Чехов, прочитав новую книгу Николая Александровича Лейкина, писал ему в личной переписке: «„Стукин“ имеет значение серьезное и стоит многого (по моему мнению) и будет служить чуть ли не единственным памятником банковских безобразий нашего времени; к тому же фигурируют в нем… птицы более высшего порядка. Если в „Сатире“ [имеется в виду роман «Сатир и нимфа», уже выходивший в нашем издательстве] хороши частности, то „Стукин“ хорош в
Два года назад миллиардер Тревор потерял жену, а Джейси – лучшую подругу. Встретившись снова, они отправляются на лыжный курорт – такова была последняя воля Кейтлин, именно она незадолго до смерти организовала поездку в горы для двух дорогих ее сердцу людей. Оказавшись вдали от сурового мира, Джейси и Тревор понимают, что не могут противостоять чувствам…