Anastasiya Kolendo-Smirnova - Zatrzymać wojnę wewnętrzną lub jak pracować z konfliktem

Zatrzymać wojnę wewnętrzną lub jak pracować z konfliktem
Название: Zatrzymać wojnę wewnętrzną lub jak pracować z konfliktem
Автор:
Жанры: Саморазвитие / личностный рост | Психологическая консультация | О психологии популярно
Серии: Нет данных
ISBN: Нет данных
Год: 2022
О чем книга "Zatrzymać wojnę wewnętrzną lub jak pracować z konfliktem"

Książka ta jest konspektem szkolenia o jednej tematyce dla psychologów. Jak pracować z konfliktami zewnętrznymi i wewnętrznymi z wykorzystaniem terapii poznawczo-obrazowej i innych technik. Przetłumaczone na język polski przy udziale tłumacza

Бесплатно читать онлайн Zatrzymać wojnę wewnętrzną lub jak pracować z konfliktem


Konflikt wewnętrzny

Konflikt wewnętrzny to konfrontacja dwóch części osoby. Kiedy jedna część osoby chce jednego, a druga innego. Na przykład chcę i nie chcę zmieniać pracy. Chcę i nie chcę jechać na wakacje itd. Z pewnością każdy z nas zna to schorzenie. A jeśli zadam to proste pytanie: co jest pierwszą i główną rzeczą, którą musisz zrobić, aby rozwiązać wewnętrzny konflikt? Co byś odpowiedział?

Zaskakujące jest to, że nawet osoby z wykształceniem psychologicznym często udzielają błędnej odpowiedzi na to pytanie.

Co zrobić z wewnętrznym konfliktem? Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, to pogodzenie pod osobowości ze sobą. I to jest intuicyjnie logiczne. Tylko, że to nie do końca jest w porządku. A kiedy psycholog przyjmuje za podstawę swojej pracy "kierunek na pogodzenie pod osobowości", skazuje siebie i klienta na długą terapię, bo pogodzenie nie jest możliwe. Aby wyjaśnić dlaczego, postaram się krótko i w uproszczeniu, na podstawie analizy transakcyjnej Erika Berna, wyjaśnić dlaczego pojednanie nie jest możliwe.

W zasadzie wszystkie nasze wewnętrzne konflikty to konflikty "dziecka" i "rodzica" z modelu analizy transakcyjnej. Bern proponuje, aby sferę emocjonalną postrzegać jako podświadomość dziecka, którą w przybliżeniu można nazwać "chcę". Świadome postawy osadzone w społeczeństwie umieszczane są w pod osobowości "Rodzic", którą można obrazowo nazwać "muszę". To jest właściwie podstawa każdego konfliktu wewnętrznego. Oczywiście model Bern składa się z trzech pod osobowości: dziecka, rodzica i dorosłego. Ta trzecia pod osobowość "Dorosły" to ten, który zdając sobie sprawę, że nie da się stłumić, zniszczyć, zignorować potrzeb jednej ze stron konfliktu, stara się znaleźć dla nich kompromis. Tyle, że ta trzecia pod osobowość jest często nieobecna. W pracy z konfliktem celem nie jest pogodzenie pod osobowości, ale stworzenie trzeciej – takiej, która rozumie znaczenie każdej z nich i może wygładzić sytuację konfliktową poprzez zaspokojenie potrzeb każdej z nich, ale o tym więcej później.

To znaczy, że powinniśmy się skupić na stworzeniu trzeciej pod osobowości, a nie na pogodzeniu tych dwóch.

Zastanów się nad wewnętrznym konfliktem. Na przykład nadwaga. Narysujmy dwie osoby symbolizujące pod osobowości. Jeden chce jeść, drugi nie. Chęć jedzenia to "dziecko" odpowiedzialne za emocje. Chce się jeść, gdy brakuje mu radości, albo po prostu po to, by sprawić sobie przyjemność. A ten, który chce być szczupły, to "dorosły" odpowiedzialny za "muszę", świadomą decyzję. Przecież środowisko mówi, że "trzeba" być szczupłym!

Jak rozwiązać ten konflikt? Pojednać ich? Chyba rozumiesz absurdalność odpowiedzi – "pogodzić ich", prawda? "Dziecko" nie rozumie, po co być szczupłym, natomiast "rodzic" jest przekonany o słuszności tego, czego nauczył go świat – bycia szczupłym. Dlatego potrzebny jest "dorosły" – trzecia pod osobowość, która zrozumie, że nie można zniszczyć jednej z nich, dla normalnego funkcjonowania psychiki i życia człowieka konieczne jest zaspokojenie potrzeb każdej z omawianych pod osobowości. Po to jest "dorosły", żeby to zrozumieć i zorganizować.

Aby zaspokoić potrzeby każdej z pod osobowości musimy zrozumieć, jakie postawy powodują, że zachowują się one tak, jak w tym konflikcie. Dlaczego "dziecko" chce jeść? Czy to dlatego, że gdy był smutny, nauczył się koić jedzeniem? Ale można nauczyć się koić siebie w inny sposób, a wtedy potrzeba binge na stres odejdzie. A dlaczego "rodzic" uważa, że musi być szczupły? Ktoś wpisał w to "przekonanie" – nikt cię nie pokocha, jeśli będziesz gruba. Każda pod osobowość ma jakąś indukcję, która powoduje, że zachowuje się w określony sposób.

Naszym zadaniem numer jeden jest więc stworzenie trzeciej pod osobowości (w NLP byłby to obserwator, czyli trzecia pozycja), tak aby istniało zrozumienie konieczności i znaczenia każdej ze skonfliktowanych pod osobowości. Drugim krokiem jest przepracowanie przekonań każdej skonfliktowanej pod osobowości w celu zaspokojenia jej potrzeb.

Z czym i jak to zrobić? To zależy od psychologa i zestawu narzędzi, z których korzysta.

Łączenie pod osobowości

Możesz stworzyć trzecią pod osobowość, używając na przykład map metaforycznych. Wybierz dwie sprzeczne pod osobowości, umieść je w odległości, w jakiej wydaje nam się, że są w danej chwili. Następnie pytaniami o to, co je łączy, a co różni, staramy się poprzez uczucia przybliżać je coraz bardziej. I w pewnym momencie znajdujemy trzecią pod osobowość, nową, którą tworzymy jakby pomiędzy nimi, i zostawiamy ją za sobą. To jest taka standardowa technika, którą możemy wykonywać w różnych wariantach, niekoniecznie w wersji z kartą metaforyczną.

Bardzo dobrze działa, gdy siedzimy na różnych krzesłach i odczuwamy siebie jako różne pod osobowości, ale zawsze z pozycji trzeciego obserwatora. siedzimy na jednym krześle, opowiadamy, co tu czujemy, na drugim krześle, i koniecznie z pozycji trzeciego obserwatora, bo naszym zadaniem jest uprawianie trzeciej części, a nie godzenie tych dwóch. Potrzebujemy trzeciej części, zawsze potrzebujemy trzeciej pozycji. My je jakby przesuwamy, przestawiamy, zamieniamy w coś jednego i uprawiamy trzecią pod osobowość. Możesz też robić to w różnych pomieszczeniach – wtedy jesteś w jednym pokoju, potem w drugim. To również działa dobrze. To może być układanie dowolnych przedmiotów, to może być wszystko. Bierzesz długopis, oznaczasz go jedną rzeczą; kubek, oznaczasz go czymś innym i po prostu z tym pracujesz. Wtedy albo znajdujemy trzeci wariant, albo sami tworzymy ten trzeci wariant, rozwijamy go. Można to zrobić na rękach, jak uczył mnie śp. Dovlatov, jeden z moich ulubionych nauczycieli i psychologów. Zademonstrował te redukcje na dłoniach. Robimy jedną część jedną ręką, drugą część drugą ręką i robimy końcowe złożenie w ramionach, również wewnętrznie tworząc trzecią część. Dotyczy to pojęcia konfliktu wewnętrznego.

W wewnętrznym konflikcie zawsze dobrze zadziała wydobycie trzeciej części. Cokolwiek, z czym pracujesz: karty, przedmioty, ludzie… Swoją drogą, wspaniale działa, jeśli postawimy dwie osoby do odegrania tego konfliktu, podczas gdy klient obserwuje. Była taka sesja: dwóch psychologów pracuje w parach i często korzystają z tej metody. Oni rozgrywają konflikt, a ty przyglądasz się z boku i stajesz się tą trzecią pod osobowością, której potrzebujemy. Ponieważ widzisz to w innym kontekście, jest w tobie coś trzeciego – obserwator, którego potrzebujemy.

Jeśli zapytasz psychologa, co robimy z konfliktem wewnętrznym lub zewnętrznym, najprawdopodobniej powie, że godzimy pod osobowości, i nie będzie miał do końca racji. Bo gdy skupiamy się na ich pojednaniu, to już jesteśmy na złej drodze. Właściwy sposób to taki, że kultywujemy trzecią pod osobowość. Gdy spróbujemy je pogodzić, automatycznie pojawi się pewien rodzaj obserwatora. Ale naszym zadaniem jest zrozumienie, że to obserwator jest najważniejszy. Musimy uczynić tego obserwatora dorosłym, wielkim, globalnym. I wtedy zajmie miejsce tych dwóch, którzy walczą.


С этой книгой читают
Książka składa się z pytań, które układają się w rodzaj rozmowy z autorem. Na pytania można odpowiadać mentalnie, na papierze lub za pomocą metaforycznych kart. Celem książki jest samokształcenie, samoanaliza, samorozwój.
Ta książka to zbiór ćwiczeń dla nastolatków na różne tematy. Ćwiczenia można wykonywać również z osobami dorosłymi. Programy szkoleniowe zawarte w książce obejmują: jak wybrać zawód? Jak zostać geniuszem? Jak nauczyć się kontrolować swoje emocje. Jak przestać się bać wystąpień publicznych. I jak nauczyć się harmonijnie komunikować z innymi ludźmi. Przetłumaczone na język polski z pomocą tłumacza.
Książka jest zbiorem praktycznych ćwiczeń psychologicznych pozwalających poradzić sobie z trudnymi okresami życia. Techniki są zorganizowane w książce w taki sposób, że od czytelnika wymaga się jedynie przeczytania. W rzadkich przypadkach dokonywanie notatek bezpośrednio w książce. Gdy to zrobi, na jego nieświadomym poziomie nastąpi zmiana. Harmonizacja stanu wewnętrznego i napoju zasobem – to główne zadania książki, które stawia sobie autor.
Gdybym zobaczyła na półce sklepu książkę o takim tytule, to chyba pomyślałabym, że autor ma bardzo dobrą opinię o sobie. Ta magiczna pigułka, którą wszyscy pragniemy znaleźć, istnieje. Ta pigułka to my sami. A książka jest tylko instrukcją jej użycia. Niniejsza instrukcja, na którą pragnę zwrócić Państwa uwagę, jest kursem poświęconym metodyce terapii poznawczo-obrazowej. Od dłuższego czasu z powodzeniem z nią pracuję, jestem przekonana o jego sk
Книга "Сейчастье" представляет собой мотивирующий текст, обращённый к читателям, переживающим трудные времена: депрессию, потерю близких, эмоциональное выгорание. О том, как найти свой внутренний ключ от «замка депрессии» на «двери счастья», сместив фокус внимания на себя, как главного героя своей жизни и место действия – настоящее время.Я, автор – обычный человек, никакой не эксперт психологии или саморазвития – корочек у меня нет. Но сама смогл
Эта книга для тех, кто устал бороться с жизненными трудностями и хочет найти более лёгкий и вдохновляющий путь. Вместо того чтобы бесконечно исправлять мир вокруг себя, автор предлагает простой и увлекательный подход: научиться видеть привычное с новой точки зрения.Эта книга поможет находить плюсы там, где их раньше никто не замечал, использовать силу слов для трансформации восприятия, задавать себе нестандартные вопросы и даже смеяться над сложн
Почему одни люди и компании находят инновационные решения и выходят за пределы привычного, а другие застревают в рамках обыденности? Ответ прост: всё начинается с правильно заданного вопроса.Эта книга – путеводитель по искусству задавать вопросы, которые вдохновляют, провоцируют и открывают новые горизонты. Вы узнаете:как избавиться от страха спрашивать и научиться задавать трансформационные вопросы;как с помощью вопросов находить мотивацию, реша
Художник – это не настоящая профессия!Каждый творческий человек слышал эту фразу хотя бы раз в жизни. Но что, если это совершенно не так?В этой книге известный художник-иллюстратор Леся Гусева решила разобрать все вопросы, с которыми сталкиваются художники, дизайнеры и иллюстраторы. Вместе с ней вы поймете, кто вообще такой художник, чем он может заниматься, где он ищет заказчиков и проекты, как составляет грамотное продающее портфолио и создает
Стремительное развитие техники и технологии в конце XX в., повышение роли информации и развитие глобальной сети Интернет подвергли серьезной трансформации привычный облик культуры. На смену устоявшимся формам коммуникации пришли новые способы организации личного пространства и общественных отношений, основу которых составляет глобальная медиа-информационная среда. Авторы данной монографии анализируют ряд аспектов этой новой реальности.Для специал
Монография посвящена российским социал-демократам (меньшевикам) и охватывает период с 1917 по 1922 г. В данном исследовании рассмотрена деятельность различных течений меньшевизма, существовавших в РСДРП в указанный отрезок времени. Прослежена эволюция их оценок по наиболее актуальным проблемам, стоявшим перед обществом в революционный и постреволюционные периоды: выход России из Первой мировой войны, состав Временных правительств, решение аграрно
Сейчас я делюсь с вами, как составить, распределить бюджет на год личных финансов тем, у которого доход 30000 рублей в месяц, и распределю его на 12 сфер реализации человека, так как человек хочет быть счастливым и реализованным. Вы можете пользоваться этой системой, и я гарантирую вам, что доходы начнут увеличиваться, так как сам Бог будет Вам помогать.
Хотелось написать красиво поэму о любви и жизни, взяв за основу известную биографию Наполеона. Немного мистики. Как вышло – пусть судит читатель.